A MÓDSZERRŐL
Mi a gyermek pszichodráma?
Egy csoport-terápiás módszer, mely a közös szerepjátékon, a gyerekek képzeletvilágának és kreativitásának mozgósításán keresztül fejti ki terápiás hatását. A játékban, játékkal, játék által gyógyít, fejleszt.
Célja:
segíteni a gyerekeknek beilleszkedni a kortárs és más csoportokba, megfelelni az elvárásoknak , az életükben bekövetkezett változások megértésében és elfogadásában.
Kinek javasoljuk?
Elsősorban azoknak a gyerekeknek, akik a következő problémákkal küszködnek: viselkedési zavarok (hiperaktivitás, agrasszivitás, koncentrációs készség zavarai), szorongás, tikkek, inhibíció, pszichoszomatikus zavarok (enurézis, allergia, migrén), krónikus betegségek pszichoszociális problémák (családi konfliktusok, alkoholfüggő szülők, hátrányos helyzetű családok, bántalmazott gyermekek)
Hogyan segít?
A kiscsoportos tevékenységek maximum 6 gyermek részvételével és két terapeuta vezetésével zajlanak, heti egy-másfél órás találkozások keretében, általában egy iskolai évre szerződve.
A csoportban a gyerekek által hozott élményeket dramatizáljuk és lejátsszuk. Így válik lehetővé, hogy jobban megértsék, mi történik velük mindennapjaikban. A szerepjátszás módszere által bővülnek készségeik, új viselkedési módokat próbálhatnak ki, sajátíthatnak el, hogy sikeresebben tudjanak szembenézni a kihívásokkal.
Kommunikációs képességeik és kapcsolati készségük javul, s ilymódon jobban beilleszkednek s jobban is fogják érezni magukat az iskolai és más társas környezetben.
Minden csoportos tevékenység három részből áll.
Az első, bemelegítő (warm-up) fázisban a gyerekek kreatív foglalkozások keretében (rajz, gyurmázás stb.) történeteket találnak ki. Ezekben a történetekben szimbolikus formában megjelennek a gyermeket foglalkoztató aktuális élethelyzetek, traumák.
A második, akció-fázisban ezeket a történeteket, jelmezek, bábok felhasználásával eljátsszák, dramatizálják. A játék alatt lehetőségük nyílik az akciókatarzisra, ami a cselekvésen keresztül történő megértés, belátás, felismerés folyamatát jelenti, nem kényszerítve a gyermeket arra, hogy konkrétan szembesüljön problémáival. Átélhet és kipróbálhat új megoldásokat, élethelyzeteket.
A harmadik (cool-down) fázisban a gyermek rövid beszélgetés során térnek vissza a mesevilágból a valóságba.